Ułożenie, funkcja i zmienność powrózka naczyniowo-nerwowego klatki piersiowej: praca przeglądowa
PDF

Słowa kluczowe

klatka piersiowa, pęczek naczyniowo-nerwowy, nerwy międzyżebrowe, naczynia międzyżebrowe, torakotomia, blokada nerwu międzyżebrowego

Jak cytować

Janowska, Dominika. 2021. “Ułożenie, Funkcja I zmienność powrózka Naczyniowo-Nerwowego Klatki Piersiowej: Praca przeglądowa”. Zeszyty Naukowe Wielkopolskiego Centrum Onkologii 17 (4): 28-34. https://doi.org/10.21641/los.2020.17.4.175.

Abstrakt

Za unerwienie i zaopatrywanie w składniki odżywcze ścian klatki piersiowej odpowiada powrózek naczyniowo-nerwowy. W swoim przebiegu charakteryzuje się on układem, w którym to żyła międzyżebrowa jest strukturą najbardziej chronioną. Poniżej żyły znajduje się znacznie bardziej narażona na uszkodzenia tętnica międzyżebrowa, natomiast nerw międzyżebrowy jest strukturą, która jako pierwsza ulega uszkodzeniom w przypadku ran kłutych klatki piersiowej. Pomimo tak nietypowego układu struktur w pęczku, możliwe jest wykorzystanie tej wiedzy w  praktyce klinicznej do przeprowadzenia zabiegów takich jak torakocenteza, torakotomia, czy też blokada nerwu międzyżebrowego. 

 

PDF

Bibliografia

Bochenek A, Reicher M, Anatomia Człowieka, wyd. VI, PZWL, Warszawa 2015.

Czerwiński F, Krechowiecki A, Zarys Anatomii Człowieka, wyd. 8, PZWL, Warszawa 2009.

Neeta V Kulkarni, Clinical Anatomy (A Problem Solving Approach), Second Edition, JP Medical Ltd, 2011

Boaz NT, Bernor RL, Meshida K, et al. Anatomy, Thoracotomy and the Collateral Intercostal Neurovascular Bundle. [Updated 2019 Jul 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-.

Kowalski G, Blokady regionalne - klatka piersiowa, plecy, brzuch; Regional blocks - thorax, back, abdomen; Anestezjologia i Ratownictwo 2010; 4: 354-360

Marchetti-Filho MA, Leão LE, Costa-Junior Ada S, The role of intercostal nerve preservation in acute pain control after thoracotomy, J Bras Pneumol. 2014 Mar-Apr;40(2):164-70.

Wszyscy autorzy pracy muszą wyrazić pisemną zgodę na jej publikację. Oświadczenie pierwszego autora, że wszyscy współautorzy zapoznali się z praca i wyrazili zgodę na jej publikację jest również akceptowane. W momencie przyjęcia pracy do publikacji wszelkie prawa do jej wykorzystania przechodzą na właściciela czasopisma i jego praw autorskich. Praca nie może zostać opublikowana w żadnym innym wydawnictwie do czasu wykorzystania jej przez Redakcję Czasopisma. Po opublikowaniu praca pozostaje własnością Wielkopolskiego Centrum Onkologii, a jakiekolwiek jej wykorzystanie w całości lub w części, bez względu na nośnik i język, możliwe jest tylko po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji, która jest wyłącznym wydawcą i dystrybutorem czasopisma , z podaniem źródła.

Downloads

Download data is not yet available.